Collection: Transportation

Transportation is defined as, "The movement of goods and persons from place to place and the various means by which such movement is accomplished. " Whether it be logs along a river or an engine pulling a pre-cooled car full of potatoes along rail line, we have videos that feature these, plus more!
35 products
  • Maintenance of Steel and Motor Power
    Regular price
    $19.95
    Sale price
    $19.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Jenny's Island Life: The Story of Jenny Cirone and Nash Island Light
    Regular price
    $19.95
    Sale price
    $19.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Granite by the Sea: Vinalhaven Island
    Regular price
    $17.95
    Sale price
    $17.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Giant Horses
    Regular price
    $9.95
    Sale price
    $9.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Northern Logging: Machines in the Woods
    Regular price
    $14.95
    Sale price
    $14.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • US 1 Aroostook: The First Hundred Miles of America
    Regular price
    $17.95
    Sale price
    $17.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Ride the Sandy River Railroad
    Regular price
    $14.95
    Sale price
    $14.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Northern Railroads: Vermont and Her Neighbors
    Regular price
    $14.95
    Sale price
    $14.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Model T's To War
    Regular price
    $19.95
    Sale price
    $19.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Maine's Coast
    Regular price
    $19.95
    Sale price
    $19.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Legends of American Skiing
    Regular price
    $24.95
    Sale price
    $24.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Discovering Lake Champlain
    Regular price
    $14.95
    Sale price
    $14.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Cut and Dried
    Regular price
    $14.95
    Sale price
    $14.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Around Cape Horn
    Regular price
    $19.95
    Sale price
    $19.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • King Spruce
    Regular price
    $14.95
    Sale price
    $14.95
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out